Позакласний захід для 8 - 9 класів
« Електричні явища»
Мета: систематизувати та узагальнити знання з теми «Електричні
явища», розвивати вміння працювати з електроприладами, збирати електричні кола
, уміння відстоювати власну думку , бути толерантними , вчитися економно
витрачати електроенергію.
Обладнання: джерела постійного струму,
резистори, ключі, з’єднувальні провідники, вольтметри, амперметри , портрети Г. Ома , А.Ампера, А.Вольта , Д.Джоуля ,картки з
конкурсними завданнями ,комплекти
завдань для кожної команди.
На дошці: О сколько нам открытий чудных
Готовят просвещенья дух
И опыт, сын ошибок трудных,
И гений, парадоксов друг,
И случай, бог
изобретатель...
А. С.
Пушкин
Попередня підготовка :.За тиждень до проведення змагань дається
завдання :підготувати емблему, дати назву команді , девіз ,підготувати цікаві
факти із життя вченого, ім’ям якого
названа їх команда , створити рекламу електричного побутового приладу , у
рекламі звернути увагу на економне використання енергії.
Хід уроку
1.Вступ:
а) команди розміщуються за ігровими
столами;
б) оцінюють конкурси журі
2. Ознайомлення учнів з правилами гри:
а)кожний конкурс оцінюється ,
максимальна оцінка за завдання наголошується перед початком кожного туру.
б)суттєве доповнення – 1 бал.
3.Проведення конкурсів
Урок-гру веде вчитель фізики.
Кожна команда представляє емблему , назву команди й девіз.
Конкурс – Розминка « Електровікторина»
(кожне питання оцінюється по 1 балу)
1. Речовина , що не
проводить електрику(діелектрик).
2. Частинки ,з яких
складається ядро атома(нейтрон ,протон).
3. Прилад , що служить для
виявлення заряду(електроскоп).
4. Креслення ,на якому
зображений спосіб з’єднання електричних приладів у колі(схема).
5. Явище упорядкованої дії
заряджених частинок(струм).
6. Частина електричного кола
,що служить для з’єднання інших її частин (провід).
7. Співавтор Джоуля(Ленц).
8. Одне з місць на джерелі
струму , до якого приєднана клема для ввімкнення його в електричне коло(полюс).
9. Джерело струму , що
потребує попереднього зарядження(акумулятор).
10.Матеріал , з якого
виготовляють балон електричної лампи розжарення(скло).
11.Винахідник дугової лампи (Яблочков).
12.Італійський вчений , на
честь якого названі хімічні джерела
струму (Гальвані).
Конкурс – « Я вас знаю?»
Розповісти про вченого, ім’ям якого названа ваша команда
(максимальна оцінка 5 балів).
1.
Ампер(Команда « Юні ампери»)
2.
Вольт (Команда « Юні вольти»)
3.
Ом(Команда « Юні оми»)
4.
Джоуль(Команда « Юні джоулі»)
Конкурс – «Чи знаєш ти формули ?»
З перелічених формул виберіть правильні (кожна правильна відповідь - 1 бал).
1.
I = U/R
2.
R
= R1/S
3.
P = UI
4.
Q
= I+Rt
5.
U
= I/R
6.
A
= Uq
7.
I = qt
8.
R = ρ•l/S
9.
I = UR
10. P = U+I
Конкурс – «
Накресліть схему електричного кола»
(максимальна оцінка 5 балів).
накресліть принципову схему цього кола , укажіть на ній знаками «+» і « - »
полярність затискачів амперметра й вольтметра .
Конкурс – « Чи є помилка в схемі ?»
(максимальна оцінка 3бали).
У якому з кіл усі прилади включені правильно ?
Конкурс – « Електричний струм і безпека людини»
(кожне питання оцінюється по 1 балу)
1.
Від чого залежить тяжкість ураження
струмом?(Тіло людини є провідником .Ураження струмом залежить від сили струму ,
характеру струму (постійний або змінний), тривалості його дії , а також від
шляху , яким струм проходить усередині людського організму. Найнебезпечнішими є
ураження мозку й нервових центрів , які відповідають за дихання і роботу
серця.)
2.
Від чого залежить опір тіла людини ? (Опір
людського тіла залежить від стану шкіри (суха , огрубіла або волога , тонка) ,
вмісту алкоголю в крові. Зсадна й порізи знижають опір шкіри: суха здорова
шкіра – R = 100000 Oм і вище; спітніла шкіра – R = 1500 Ом і нижче. Найбільш чутливими до струму є
обличчя , шия , тильні сторони долонь. Найуразливіші місця – шия й мочки вух.)
3.
Чому дорівнює значення сили струму ,
смертельно небезпечне для людини ? При якій напрузі воно може виникати? ( Критичного значення 0,1
А сила струму може досягати як при високій напрузі й великому опорі , так і при низький напрузі
й малому опорі ( за законом Ома I = U/R)
4.
Які правила безпеки під час роботи з
електричними приладами вам відомі ?(Проводка не повинна торкатися
провідників(батарей , газових та інших труб , цементної підлоги);при заміні
лампочки потрібно відключити джерело струму;не залишати без догляду працюючі
електроприлади )
5.
Як треба гасити провід, що горить ?(Провід , що горить ,
треба гасити піском або землею).
6.
Як
треба надати першу допомогу потерпілому при ураженні струмом ?
Конкурс
– « Збери коло»
(максимальна оцінка 5 балів за складання кола
та 3 бали за розрахунок опору резистора).
Прилади досліду розташовані на столах.
Складіть за схемою електричне коло. Зробивши необхідні виміри , розрахуйте
опір резистора
Конкурс – « Знавці приладів»
(максимальна оцінка 5 балів).
Представники команд витягують картки із назвою приладу ,
на столі стоять прилади , вони вибирають необхідний та описують принцип дії
цього приладу.
1.Амперметр 3. Реостат
2.Вольтмет 4. Постійні
джерела електричного струму.
Конкурс – « Розв′яжи задачу»
(максимальна оцінка 4 бала).
Умова : Знайти загальний опір ,якщо резистори
4 Ом та 1 Ом з’єднані : а)послідовно ; б)паралельно .
Конкурс – «
Реклама - двигун прогресу»
(максимальна оцінка 5 балів).
Учням необхідно прорекламувати побутові прилади, назвати їх переваги,
звернути увагу на економне використання електричної енергії.
4.Підбиття підсумків гри
Журі оголошує результати гри
,визначає кращих гравців ,
нагороджує переможців й учасників
гри .
Немає коментарів:
Дописати коментар